Tamarka

Tamarka sa narodila veľmi skoro, v 27. týždni tehotenstva. Ako sa neskôr zistilo, narodila sa už s rozbehnutou infekciou.  Na tretí deň nastalo u Tamarky krvácanie do mozgu 3.stupňa a rozbehol sa kolotoč problémov.

Po 3 týždňoch od jej narodenia previezli Tamarku do nemocnice na Kramáre, kde sa začali jej operácie. Každá jedna bola vzhľadom na jej zdravotný stav veľmi vážna. Tamarka absolvovala osem operáci hlavy a jednu srdiečka.  Tamarka má za sebou zápal pľúc, dva zápaly mozgových blán a kopec komplikácii, ktoré sa pridružia pri extrémne nedonosených novorodencoch. Mysleli sme, že ak raz pôjdeme domov, bude na ventilačných prístrojoch a sondou sa bude kŕmiť ešte veľmi dlho. Každé jedno percento z uberania kyslíka a mililitre mlieka, ktoré zvládla sama bol neskutočný úspech . Každý jeden deň do 20:00 sme jej boli pri jej postieľke, kŕmili ju a kúpali. Ja viem, že väčšina z nás nemá dobré skúsenosti so slovenským zdravotníctvom ale ja musím toto v Tamarkinom prípade vyvrátiť. Tak ľudský a super prístup pani doktoriek a setričiek z oddelení na Kramároch nám pomohol zvládnuť aj najhoršie stavy. Veľké ĎAKUJEME !

Domov sme išli po nekonečných 3,5 mesiacoch. A aj napriek zlým prognózam Tamarka bojovala ako vládala a domov sme išli bez hadičiek. Mali sme pribalené sondy na kŕmenie ale našťastie sme ich doma použili len dva krát. Domov nás pustili po zavedení ventilčeku (Shunt-u) na odsávanie mozgomiešneho moku a s hlavnou Tamarkinou diagnózou, 4 komorový hydrocephalus. Je to vážna diagnóza, ktorá musí byť sledovaná odborníkmi, pretože sa stav pacienta neustále  mení a nie vždy práve k tomu lepšiemu.

Postupne sme začalil rehabilitovať. Po 3 mesiacoch sa jej však shunt pokazil a tak už máme od mája 2015 2 kusy. Po poslednej magnetickej rezonancii z decembra 2016 sa Tamarke trochu zväčšila aj 4. komora a toto može byť veľký problém. My sme sa ale rozhodli, že toto sa už pokaziť proste NEMÔŽE a budeme sa sústrediť hlavne na jej rehabilitáciu a životný komfort.

Tamarka  je usmievavé, vnímavé dievčatko, ktoré robí čo može a vládze. Je obrovská bojovníčka, ktorá nám každý deň dokazuje, že bojovať treba naplno.

Bojujeme s diagnózami detská mozgová obrna, 4-komorový hydrocephalus a spastická kvadruparéza.